Leylā and Mejnūn Fuzûlî

ISBN: 9780048900036

Published:

350 pages


Description

Leylā and Mejnūn  by  Fuzûlî

Leylā and Mejnūn by Fuzûlî
| | PDF, EPUB, FB2, DjVu, AUDIO, mp3, ZIP | 350 pages | ISBN: 9780048900036 | 5.20 Mb

Aslında bir Arap çöl efsanesi olan Leylâ ve Mecnun hikâyesi, Arap edebiyatında bedevi geleneklerini yansıtan derinlikli bir gelişme çizgisi izler. Bu acılı aşk serüveni, Arap edebiyatından daha çok İran ve Türk edebiyatlarında hayat bulmuş, en güzelMoreAslında bir Arap çöl efsanesi olan Leylâ ve Mecnun hikâyesi, Arap edebiyatında bedevi geleneklerini yansıtan derinlikli bir gelişme çizgisi izler. Bu acılı aşk serüveni, Arap edebiyatından daha çok İran ve Türk edebiyatlarında hayat bulmuş, en güzel ve en görkemli meyvesini Osmanlı şairi Fuzulînin kaleminden vermiştir. Türk edebiyatının önde gelen eserlerinden biri olan Fuzûlînin Leylâ ve Mecnunu, üslûp ve ifade güzelliği, bir çöl menkıbesini tasavvufun duyguları coşturan ve insan ruhunu kanatlandıran açılımlarıyla yoğurup bir lirizm çağlayanı haline getirmiştir.

İnsani özü korumasındaki başarısı, insanı gerçekten etkileyen içtenliği ve yazıldığı dönemin birçok sosyal, kültürel, estetik, dini ve tasavvufi bilgi özelliklerini yansıtarak dünya edebiyatlarının şaheserleri arasında anılır. Yüzlerce yazma ve basma nüshası bulunan bu hikâye yüzyıllar boyunca hep okunmuş ve çoğaltılmış.

Eser günümüzde de birçok kez basılmıştır. Son kez İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammet Nur Doğan, Leylâ ve Mecnunu yeniden okudu ve özgün metni şiirli bir dille günümüz Türkçesine çevirdi- çok sayıda açıklayıcı ve bilgilendirici not ve yirmi iki minyatür ekiyle yayına hazırladı. Yüzyıllardır aynı heyecan ve coşkuyla anlatılan bu efsaneyi günümüzde yeniden Fuzulînin eksiksiz metniyle okumak, başka bir dil tadını da beraberinde getiriyor.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Leylā and Mejnūn":


kabeleslodge.com

©2011-2015 | DMCA | Contact us